- Úvod
- Anglická gramatika
Pokud už máte nějakou slovní zásobu, pojďte si přečíst, jak ji správně používat. Se znalostí gramatiky to jde snadno. Dokážete angličtině nejen správně porozumět, ale také sami tvořit věty. Budete umět říct, zda se už něco stalo, nebo se teprve stane. Zda mluvíte o jedné věci, nebo jich máte na mysli více. A také zda je něco, třeba právě ta vaše angličtina, dobré, lepší nebo nejlepší. Dokážete mluvit. A na tom záleží.
Anglická abeceda s výslovností
Anglická abeceda je základním stavebním kamenem anglického jazyka. Znalost anglické abecedy a správná výslovnost anglických písmen vám ušetří spoustu problémů, starostí a nedorozumění. Pojďte se ji naučit.
Slovesa |
Stavová a dynamická slovesa
Na problematiku stavových a dynamických sloves narazíte v angličtině když se budete učit přítomný čas průběhový. Která slovesa mohou tvořit průběhový tvar (s koncovkou -ing) a která nikoliv? Existuje nějaké pravidlo, jak je od sebe rozeznat? Pojďte se na to podívat.
Anglická nepravidelná slovesa
Anglická gramatika je poměrně snadná a u většiny anglických sloves lze jejich tvar v minulém čase snadno odvodit pomocí několika jednoduchých pravidel. Výjimkou jsou anglická nepravidelná slovesa. I ta se ale dají naučit. Podívejte se jak.
Přítomný čas prostý - Present Simple
Ač to na první pohled vypadá velmi složitě, brzy zjistíte, že minimálně přítomný čas prostý již běžně ve své řeči používáte. Podívejte se jak.
Přítomný čas průběhový - Present Continuous
Na rozdíl od češtiny rozlišuje angličtina, zda děj probíhá právě v tomto okamžiku, nebo se jedná o stav trvalý nebo se v určitém intervalu opakující. O tom, co se děje právě teď, nás informuje přítomný čas průběhový. Podívejte se jak.
Minulý čas prostý - Past Simple
Minulý čas prostý je dalším hodně používaným anglickým časem. Pokud si nejste jisti, jak ho poznat, vytvořit či použít, pomůže Vám tento článek. Podívejte se jak.
Minulý čas průběhový - Past Continuous
Ani bez minulého času průběhového se v angličtině neobejdete. Velmi často se totiž používá při vypravování příběhů či dlouhých dějů. Podívejte se jak.
Předpřítomný čas prostý - Present Perfect
Předpřítomné časy jsou vnímány jako poměrně náročné a studenti z nich mají hrůzu. Snad proto, že v češtině tento typ času není. Přesto vytvořit jej a použít ve větě není nic těžkého. Podívejte se jak.
Předpřítomný čas průběhový - Present Perfect Continuous
Předpřítomný čas průběhový také není nijak těžké vytvořit a používat. Funguje na obdobném principu, jako předpřítomný čas prostý. Podívejte se jak.
Předminulý čas prostý - Past Perfect
Není třeba se bát předminulého času. Pokud jste pochopili podstatu používání předpřítomného času, zjistíte, že předminulý čas funguje na obdobném principu. Podívejte se jak.
Předminulý čas průběhový - Past Perfect Continuous
Není třeba se bát předminulého času průběhového. Tento čas je používám obdobně, jako předpřítomný čas průběhový. Podívejte se jak.
Budoucí čas prostý - Future Simple
Budoucí čas lze v angličtině vyjádřit několika způsoby. Nejčastěji sek vyjádření budoucnosti používá sloveso „will“ nebo "shall". Podívejte se jak.
Budoucí čas průběhový - Future Continuous
Tento čas se používá zřídka. Přesto je dobré vědět, co znamená, jak jej vytvořit a používat. Podívejte se jak.
Trpný rod - Passive
Ačkoliv se trpný rod v češtině moc často nepoužívá, v angličtině je tomu zcela naopak. Angličtina totiž na rozdíl od češtiny nezná skloňování a k tomu, aby vyjádřila, kdo a co dělá (aby rozlišila podmět a předmět), používá slovosled, nebo trpný rod. Podívejte se jak.
Rozkazovací způsob
Vytvořit rozkazovací způsob nebude nic složitého, co byste hned po přečtení článku nezvládli. Většina studentů si jeho tvorbu osvojí velmi rychle a bez problémů. Podívejte se jak.
Doporučujeme:
Podstatná jména |
Určitý člen / Neurčitý člen / Nulový člen
Členy se používají vždy s podstatným jménem, o kterém nám řeknou blíže další informace. Dozvíme se například, zda se mluví o něčem obecně, nebo se jedná o něco konkrétního. Váháte, kdy který člen použít? Podívejte se na to.
Přivlastňovací pád
Víte, jak říct, že před domem stojí Tomášovo auto, že je to kniha vaší kamarádky, nebo že utekl sousedův pes? Podívejte se jak.
Počitatelná a nepočitatelná podstatná jména - Countable and Uncountable Nouns
V angličtině se neobejdete bez znalosti počitatelných a nepočitatelných podstatných jmen. Proč je důležité je znát a rozlišovat? Protože se od nich odvíjí používání členů, tvoření množného čísla či změny jejich významu. Nevíte, jak je rozeznat? Podívejte se.
Množné číslo - Plural
Vytvořit množné číslo je v angličtině velmi jednoduché. Nebojte se, narozdíl od češtiny, nás nečekají žádné složité poučky a pravidla. Pojďte se na to podívat.
Nepravidelné množné číslo
V angličtině najdete velké množství podstatných jmen, která tvoří množné číslo nepravidelně. Podívejte se na ně.
Přídavná jména |
Stupňování přídavných jmen
Víte, jak anglicky říct, že máte nejrychlejší auto, že máte nejchytřejší děti, že máte hezčí šaty, než Vaše sousedka? Pojďte se na to podívat.
Příslovce |
Frekvenční příslovce - Adverbs of Frequency
Určitě dobře znáte tato slovíčka: always, never, sometimes. Víte, co přesně znamenají a jak je správně použít v anglické větě? Není to nic těžkého. Pojďte se na to podívat.
Stupňování příslovcí
Pokud už umíte vystupňovat v angličtině přídavná jména, prakticky už také umíte vystupňovat příslovce. Podívejte se, jak je to jednoduché.
Much / Many / Few / Little
Angličtina nám nabízí několik způsobů, jak říct, že je něčeho hodně nebo málo. Podívejte se na ně.
Zájmena |
Osobní zájmena
Osobní zájmena jsou velmi jednoduchá. Protože angličtina nezná skloňování, stačí se naučit ke každému zájmenu jen jeden tvar. Podívejte se jaký.
Přivlastňovací zájmena
Další významnou skupinou zájmen jsou zájmena přivlastňovací. Stejně jako v případě ostatních druhů zájmen i zde platí, že se stačí naučit pro každou osobu jeden tvar. Podívejte se na to.
Ukazovací zájmena
Jak již sám název napovídá, používáme tato zájmena k tomu, abychom lépe popsali, kde se daná věc, o které mluvíme, nachází. Podívejte se jak.
Předmětná zájmena
Přemýšlíte, jak v angličtině říct, že jim dáte dárek, že si o tom promluvíte, že to pro ně uděláte? Pojďte stačí se naučit tzv. předmětná zájmena. Podívejte se na to.
Číslovky |
Základní číslovky - Cardinal Numbers
Jedete, letíte nebo plujete do anglicky mluvích zemí? Jistě nebude na škodu umět základní číslovky. Ať už je to číslo letenky, adresa nebo telefonní číslo, bez znalosti číslovek se zkrátka neobejdete. Naučte se je hned.
Řadové číslovky - Ordinal Numbers
Chtěla bych první třídu. Letím s touto leteckou společností podruhé. V Anglii jsem už potřetí. Přemýšlíte, jak říct anglicky: první, druhý nebo třetí? Pak je tento článek určen právě Vám. Jak správně napsat a vyslovit řadové číslovky v angličtině se dozvíte zde.
Násobné číslovky v angličtině
Jednou, dvakrát, třikrát… párkrát. Slova, která velmi často používáme. Umíte je použít také v angličtině? Pojďte se podívat na násobné číslovky.
Datum a čas - Date and Time
Píšete dopis? Dostali jste pozvánku? Potřebujete si domluvit termín a čas schůzky? Podívejte se, jak správně napsat a přečíst datum a čas v angličtině.
Věty a souvětí |
Slovosled v anglické větě
Ptáte se, proč je tak důležité, dodržovat pořadí slov v anglické větě? Proč musí být v každé anglické větě podmět a přísudek? Je to proto, že angličtina je jazyk analytický, nepoužívá ani skloňování, ani časování, kterým v češtině říkáme, co kdo dělá. Tyto informace se v angličtině dozvíte z postavení slovních druhů ve větě. Podívejte se jak.
Podmínkové věty - Kondicionály
Podmínkové věty bývají často noční můrou studentů angličtiny. Ale není čeho se bát. Pokud si uvědomíte, kdy se který kondicionál používá, zjistíte, že to není žádná věda. Pojďte se na to podívat.
Smíšené kondicionály
Smíšené kondicionály jsou jen a pouze o tom, že můžete vzájemně kombinovat druhý a třetí kondicionál. Podívejte se jak.
Britská a americká angličtina |
Britská a americká angličtina
Britská a americká angličtina. Dva různé jazyky nebo dialekty? Jaké jsou rozdíly ve výslovnosti, pravopisu, gramatice a slovní zásobě? Více se dozvíte zde.
Britská a americká angličtina - Výslovnost
Všimli jste si, že Váš učitel angličtiny vyslovuje některá slova jinak, než jak je znáte z filmů? Podívejte se zde na nejčastější rozdíly ve výslovnosti mezi britskou a americkou angličtinou.
Britská a americká angličtina - Pravopis
Také váháte, zda napsat "colour" nebo "color"? Je správně "programme" nebo "program"? A jak je to se slovem centrum? Píše "centre" nebo "center"? Podívejte se zde na nejčastější rozdíly v pravopisu mezi britskou a americkou angličtinou.
Britská a americká angličtina - Gramatika
Také si nejste jisti, zda je správně "have a bath" nebo "take a bath"? A proč má sloveso "learn" pravidelné i nepravidelné tvary? Více se o rozdílech mezi britskou a americkou gramatikou dočtete zde.
Britská a americká angličtina - Slovní zásoba
Proč Vám v Americe donesou brambůrky, když si objednáte "chips"? Proč marně budete čekat na schůzce, když jste se jasně se svým americkým protějškem domluvili, že se sejdete "on the first floor"? Podívejte se zde na nejčastější rozdíly ve slovní zásobě mezi britskou a americkou angličtinou.