Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 500 Kč a máte dopravu ZDARMA
  1. Úvod
  2. Anglická abeceda s výslovností
Anglická abeceda s výslovností

Ptáte se, proč byste se měli učit anglickou abecedu? K čemu vám bude, znát všechna písmena? Je to prosté. Protože angličtina vyslovuje slova jinak, než je píše. A když si nebudete jisti, jaké slovo jste slyšeli, necháte si ho vyhláskovat, nebo-li vyspelovat. Mluvčí vám jej zkrátka nadiktuje po písmenech. Což se ukáže jako velice užitečné v případě, kdy vám někdo diktuje svou adresu či jméno, kde si nikdy nemůžete být jisti tím, jak se správně píše.

Anglická abeceda s výslovností - English Alphabet

Na úvod si řekněme pár zajímavostí k anglické abecedě. Anglická abeceda má celkem 26 písmen. Nepoužívá háčky ani čárky. Stejně tak angličtina nezná "naše" písmeno CH. Vnímá ho jako dvě samostaná, po sobě jdoucí písmena "c" a potom "h". Až budete ve slovníku hledat slova s kombinací písmen ch, jako např.: chair (židle), teach (učit, vyučovat) nebo chalk (křída), vždy si najděte nejprve písmeno "C", potom písmeno "H" a pak následující písmena. A nyní už se pojďte podívat, jak se jednotlivá anglická písmena vyslovují.

 

A[ei]        N[en]
B[bi:]O[eu]
C[si:]P[pi:]
D[di:]Q[kju:]
E[i:]R[ɑ:]
F[ef]S[es]
G[dʒi:]T[ti:]
H[eɪtʃ]U[ju:]
I[ai]V[vi:]
J[dʒeɪ]W[dʌblju:]  
K[kei]X[eks]
L[el]Y[wʌɪ]
M[em]Z[zed] brit. 
   [zi:] am.

 

Výslovnost písmene „Z“

Pokud Vám také při učení angličtiny pomáhá poslech anglických písní, anebo máte doma malé dítě, se kterým si pouštíte anglické písničky, určitě jste při poslechu anglické abecedy zaznamenali rozdíl ve výslovnosti písmene „Z“Zatímco ve školách se učíme vyslovovat písmeno „Z“ jako [zed], v písničkách s anglickou abecedou se písmeno „Z“ vyslovuje jako [zi:].

Dnes se má situace tak, že britská angličtina používá výslovnost [zed] a americká angličtina zase [zi:].

Kdysi se v britské i americké angličtině vyskytovaly obě dvě varianty. Přičemž výslovnost [zed] má mnohem starší původ. Vychází z řeckého písmena „zeta“Naproti tomu výslovnost [zi:] je pravděpodobně odvozena ze stejného principu jako se vyslovují např. písmena „B, C, D, E,...“[bi: si: di: i:]. Ale kdy a proč se nakonec v americké angličtině ujala výslovnost [zi:] nikdo přesně neví. Nejrozšířenější teorie tvrdí, že za tím stála snaha Američanů distancovat se od všeho britského během války za nezávislost ke konci 18. století.

A proč tedy v písničkách o abecedě uslyšíte [zi:]? Za správnou / špatnou výslovnost písmene „Z“ může chytlavá písnička „The ABC“ z roku 1835, ve které se poslední písmeno abecedy „Z“ [zi:] rýmuje s koncem písničky:

 

A, B, C, D, E, F, G

[eɪ biː siː diː iː ef dʒiː]

H, I , J, K, L ,M, N, O, P

[eɪtʃ aɪ dʒeɪ keɪ elemenəʊ piː]

Q, R, S, (pauza) T, U, V

[kjuː ɑː es tiː juː viː]

W, X, (pauza) Y and Z

[dʌbljuː eks waɪ ænd ziː]

Now I know my A-B-Cs

[naʊ aɪ nəʊ maɪ eɪ biː siːz]

Next time won't you sing with me.

[nekst taɪm, wəʊnt juː sɪŋ wɪθ miː]

Kartičky se slovíčky - e-shop

Dalibor Hrabec & Zuzana Hrabcová (c) 2005 - 2023
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz