Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 500 Kč a máte dopravu ZDARMA
  1. Úvod
  2. Jak se naučit cizí jazyk
Jak se naučit cizí jazyk

Tento článek má ukázat cestu tzv. věčným studentům cizího jazyka. Vy, kteří se učíte jazyky snadno, ho číst nepotřebujete. Všechno zde řečené už pravděpodobně dobře znáte.

Multimédia nefungují

Je to pokaždé stejný příběh. Věčný student se zásobí množstvím programů a nahrávek. Pak je (možná) poctivě používá. Utratí tisíce, často desetitisíce korun. Učí se v autě, ve vaně i ve spánku. A jaký je výsledek? Zůstane stát na startovní čáře, zklamaný sám ze sebe. Nepohnul se z místa. A nebyla to jeho chyba.

Představte si psa

Zavřete oči a představte si psa. Nechte ho zaštěkat na přivítanou. A pohlaďte ho. Cítíte jeho srst pod svou dlaní? To je dobře. Tohle není cizí pes z obrázku v učebnici. Tohle je první pes, který Vás napadl, když jste uslyšeli slovo pes. Je výjimečný. Kdykoli si ho vybavíte znovu. Je nezapomenutelný.

Ať už je to Váš bernardýn nebo jezevčík od sousedů, každopádně je to pes přímo z Vaší hlavy. Lepšího nenajdete. Nepotřebujete obrázky ani zvukové nahrávky, abyste věděli, jak vypadá a štěká pes. Vy to VÍTE.

Studenti nepotřebují obrázky

Když se se světem teprve seznamujeme a naše představy se teprve utváří, jsou obrázky důležité. Jsou praktické a nezastupitelné při výuce dětí v předškolním věku. (Viz naše kartičky pro děti.) Ale pokud si starší studenti, nebo dokonce dospělí lidé spojí slovo DOG s více či méně zdařilým obrázkem cizího psa z učebnice, pak PES a DOG nebudou v jejich hlavě znamenat totéž. A to je velká chyba.

Čím jsou studenti starší, tím pevnější a složitější je jejich představa psa. Roste s každým novým zážitkem, košatí v příbězích, prorůstá  do ostatních pojmů v mnoha souvislostech. A na tuhle představu musíte slovo DOG naroubovat.

Nejdůležitější věc

TOHLE JE TA NEJDŮLEŽITĚJŠÍ VĚC, kterou potřebujete vědět o výuce jazyků. Cizí jazyk musíte spojit s Vaší představou světa. A protože je to jen a jen Vaše představa, nikdo jiný to za Vás neudělá. Pokud chcete vědět více o síle vlastních asociací při výuce jazyků, doporučuji přečíst si něco o metodě řetězení.

Samozřejmě je nejlepší si cizí jazyk prožít. Vycestovat a třeba rok aktivně hovořit anglicky, německy, španělsky… To je pro většinu lidí, ať už z pracovních, rodinných, nebo finančních důvodů, naprosto bezcenná rada. Existuje jiné řešení?

Zkuste to s tím psem ještě jednou

Zkusme to tedy znovu: Zavřete oči a představte si psa. Zapojte fantazii. Nechte ho, ať se předvede, ať je vidět, slyšet, třeba i cítit, když to pomůže. A pak, teprve pak, si řekněte: DOG. Pěkně nahlas. Ať se slyšíte. Spojte to slovo, jeho zvuk, s vaší představou psa. A pokud se učíte jazyk, jehož psaná forma nesouvisí pevně s výslovností (angličtina), představte si i psanou podobu slova s vyslovte to slovo znovu.

Cizí pes z obrázku by zanedlouho zmizel z vaši hlavy, a s ním i to, co jste se "naučili". Váš pes Vám v hlavě zůstane. Pokud na něj navážete slovo "dog", máte vyhráno.

Kartičky se slovíčky

Oboustranné kartičky se slovíčky jsou praktické, dostupné, a co je nejdůležitější, opravdu fungují. Pomohly mnoha generacím studentů cizích jazyků a pomohou i Vám.

Jak to funguje

Každé ráno si dejte do kapsy balíček anglických slovíček. Začněte s dvaceti slovíčky. Mějte kartičky stále při sobě. Využijte všechna hluchá místa vašeho dne. V jakékoli volné chvíli, při čekání na vlak, na poště, nebo v polední pauze, si kartičky projděte následujícím způsobem:

  • Podívejte se na červenou stranu kartičky a pokuste se o překlad slovíčka. Kartičku otočte a zkontrolujte správnost anglického výrazu.
  • Založte kartičku zpět do balíčku. Slovíčko, které vám dělá potíže, dejte doprostřed balíčku.
  • Slovíčka, které už ovládáte, dejte na konec.

Díky této jednoduché metodě se při cvičení setkáte častěji s těžšími slovy, a to v náhodném pořadí. Překvapí vás, kolik se toho naučíte za jediný den. Večer si připravte balíček na další den. Odstraňte slova která umíte a přidejte stejný počet nových slov. Balíček zamíchejte. Balení 1440 kartiček zvládnete asi za 3 měsíce.

Kartičky si můžete objednat v našem e-shopu (viz levé menu). Zboží Vám zašleme na dobírku. U nás můžete nakupovat bez registrace.

Při výběru slov vycházíme z analýz četnosti tohoto slova v běžné komunikaci, v tisku a na internetu. S našimi kartičkami si tak osvojíte ta nejpoužívanější a tedy nejužitečnější slova daného jazyka. Samozřejmostí je přepis výslovnosti každého cizojazyčného výrazu přímo na kartičce.

Pokud to s Vaší výukou myslíte opravdu vážně, můžeme Vám nyní nabídnout také cenově zvýhodněné komplety.

Kartičky se slovíčky - e-shop

Dalibor Hrabec & Zuzana Hrabcová (c) 2005 - 2023
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz