Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 500 Kč a máte dopravu ZDARMA
  1. Úvod
  2. Much / Many / Few / Little
Much / Many / Few / Little

Much, Many / Few, Little - Hodně / Málo

V angličtině je několik způsobů, jak vyjádřit množství. Než se k nim dostaneme, je nezbytné, abyste znali rozdělení podstatných jmen na počitatelná a nepočitatelná (viz článek Počitatelná a nepočitatelná podstatná jména). Pokud již tuto problematiku ovládáte, pojďme se podívat, jaké možnosti nám nabízí angličtina, abychom vyjádřili, že je něčeho hodně nebo málo.

Angličtina - Hodně - Much [mač] / many [ˈmenɪ] / a lot [ə lɒt]

V angličtině je několik způsobů jak říct, že je něčeho hodně. Např.: much / many / a lot of / lots of. Jaký je mezi nimi rozdíl? Který je ten správný výraz?

 A LOT (OF) nebo LOTS (OF)?

Výrazy "a lot of“ (spousta), „lots of“ (spousty) znamenají totéž, dají se použít jak s počitatelnými podstatnými jmény, tak i s nepočitatelnými podstatnými jmény. Je jedno, který z nich si vyberete. Pocitově snad výraz "lots of" evokuje o něco větší množství než " a lot of".

Při jejich používání je třeba si dát pozor na předložku „of“. Ta totiž nahrazuje druhý pád (hodně koho/čeho). Takže pokud za výrazem „a lot of“ nestojí podstatné jméno, pak tuto předložku nepoužíváme.

I play football a lot.  [aɪ pleɪ ˈfʊtˌbɔːl ə lɒt]  Hraji hodněfotbal.

He has got a lot of friends. [hiː hæz gɒt ə'lɒtəv frendz]  Má spoustu přátel.

There are a lot of tourists in Prague. [ðeə ɑː ə'lɒtəvɪn prɑːg]  V Praze je spousta turistů.

Sarah drinks a lot of tea.  ['seərə drɪŋks ə'lɒtəv tiː]  Sára pije spoustu čaje.

 

MUCH nebo MANY?

Tyto výrazy nejsou synonymem k výrazu „a lot of“. „Much“ a „many“ používáme v záporných větách a otázkách. Jejich použití v kladné oznamovací větě je velmi neobvyklé. Zatímco MUCH se používá s nepočitatelnými podstatnými jmény, MANYpočitatelnými podstatnými jmény.

NIKOLIV:I have got much money. Mám hodně peněz.

SPRÁVNĚ:I have got a lot of money. Mám hodně peněz. Jedná se totiž o oznamovací větu.

I don´t have many  friends.[aɪ dəʊnt hæv ˈmenɪ frendz] Nemám mnoho přátel. (Záporná věta, friends-počitatelné podst.jm.)

She doesn´t have much  work experience.  [ʃiː dʌzənt hæv mač wɜːk kˈspɪərɪəns]  Nemá moc pracovních zkušeností. (Záporná věta, work - nepočitatel. podst.jm.)

How many  people are there? [haʊ menɪ piːpəl ɑː ðeə]  Kolik (jak hodně) je tam lidí? (Otázka, people - počitatelné podst.jm.)

How much  time do you need?  [haʊ mač taɪm duː ju: ni:dKolik (jak hodně) času potřebuješ? (Otázka, time - nepočitatel. podst.jm.)

 

TOO MUCH, TOO MANY - PŘÍLIŠ MNOHO, PŘÍLIŠ HODNĚ

Chcete-li zdůraznit, že je něčeho opravdu hodně, použijte výraz „too much“, nebo „too many“. Oba dva znamenají „příliš mnoho, příliš hodně“.

There were too many  people on train.  [ðeə wɜː tuː menɪ piːpəl ɒn treɪn]   Ve vlaku bylo příliš mnoho lidí.

Sorry, I can´t go out tonight. I have got too much  work.  [ˈsɒrɪ, aɪ kɑːnt gəʊ aʊt təˈnaɪt]  [aɪ hæv gɒt tuː mač wɜːk]   Promiň, dnes večer nemůžu jít ven. Mám příliš mnoho práce.

 

SO MUCH, SO MANY - TOLIK

Tyto dva anglické výrazy "so much", "so many" znamenají „tolik“.

There were so many  people in the supermarket!  [ðeə wɜː səʊ menɪ piːpəl ɪn ðə ˈsuːpəˌmɑːkɪt] V obchodě bylo tolik lidí!

I have so many good ideas how to do it!  [aɪ hæv səʊ menɪ gʊd aɪˈdɪəz haʊ tə du: it] Mám tolik dobrých nápadů, jak to provést!

 

AS MUCH... AS, AS MANY... AS - TOLIK...JAKO

Další způsob, jak vyjádřit množství jsou anglické výrazy „as much as“ a „as many as“. Překládáme je: „tolik...jako“.

You can eat as much  bread  as you want. [ju: kæn iːt æz mač bred æz ju: wɒnt Můžeš snít tolik chleba, kolik chceš.

You can eat as  many apples as you want.  [ju: kæn iːt æz meni æpəlz æz ju: wɒnt] Můžeš snít tolik jablek, kolik chceš.

PLENTY OF - SPOUSTA

Tento výraz je používán hlavně v neformální angličtině. Znamená, že máte něčeho spoustu, mnohem více, než obvykle.

Yes, I can go shopping with you. I have plenty of time. [jes, ai kæn gəʊ ʃɒpɪŋ wɪð ju:]   [aɪ hæv plentɪ əv taɪm Ano, můžu jít s tebou nakupovat. Mám spoustu času. (Více času, než kdykoliv předtím.)

 

Angličtina - Málo - Few / little

Jak v angličtině říct, že je něčeho málo? Kdy a jak se který výraz používá? S počitatelnými podstatnými jmény zvolte „few“, s nepočitatelnými podstatnými jmény „little“. Tato dvě slova se používají spíše v negativním smyslu.

We should hurry up. There is little time left. Měli bychom si pospíšit. Zbývá málo času. (Bylo by lepší, kdybychom měli více času. Time - nepočitatelné podst.jm.)

She has few  friends at school. Ve škole má málo přátel. (Má opravdu málo kamarádů a byl by dobré, kdyby jich bylo více. Friends - počitatel. podst.jm.)

 

A FEW,  A LITTLE

Tyto dva výrazy sice znamenají, že mátě něčeho málo, ale toto málo stačí. Když je použijete ve větě, bude mít pozitivní význam. A překládáme je jako „a few“ = „pár“, „a little“ = „trochu“.

I can speak a little  Spanish. Umím trochu španělsky. (Neumím toho říct mnoho, ale stačí mi to, abych se alespoň trochu domluvila. Spanish - nepočitatel. podst.jm.)

Can I ask you a few questions? Můžu se tě zeptat na pár otázek? (Nemám jen jednu, ale dvě či tři otázky, na které se chci zeptat. Question - počitatel. podst. jm.)

Kartičky se slovíčky - e-shop

Dalibor Hrabec & Zuzana Hrabcová (c) 2005 - 2023
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz