Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 500 Kč a máte dopravu ZDARMA
  1. Úvod
  2. Karticky.cz for Kids - Jak je používat
Karticky.cz for Kids - Jak je používat

 

Sada 640 kartiček s obrázky je dobrým základem pro mnoho jazykových aktivit a her vašich dětí i celé rodiny.

  • česko-anglické obrázkové karty s výslovností
  • bezkonkurenční počet karet (640 různých karet, žádné páry)
  • větší a praktičtější kartičky (výška 65 mm)
  • pečlivě vybraná slovní zásoba
  • ilustrace Marie Kopidolové

Učte se hrou. S kartičkami si můžete zahrát různé známé i méně známé hry. Několik tipů na jazykové hry s kartičkami naleznete i na konci tohoto článku. Za asistence staršího hráče (který už dokáže číst anglické texty včetně výslovnosti) si s kartičkami mohou hrát i předškoláci, například pexeso (se dvěma sadami).

Pár tipů na hry s jednou sadou, nebo dvěma sadami kartiček, naleznete dále ve spodní části této stránky.

Kartičky pro děti si můžete objednat v našem e-shopu zde.

Kartičky se slovíčky

 

Karticky.cz for Kids

 Úplný seznam 640 anglických slov, které se vaše děti naučí, naleznete ZDE.

Autorky

Zuzana Hrabcová

z Frýdku-Místku vystudovala Filozofickou fakultu Ostravské univerzity (historie a germanistika), nějaký čas žila a pracovala v Anglii. Tvorbě jazykových produktů se věnuje od roku 2004. Je autorkou nebo spoluautorkou celé řady úspěšných titulů pro studenty anglického a německého jazyka, z nichž některé se již dočkaly několika dotisků.

    

Marie Kopidolová

z Frýdku-Místku vytvořila tento rozsáhlý soubor kreseb již ve svých 16. letech, při studiu polygrafie na Albrechtově střední škole v Českém Těšíně. Veselé obrázky mladičké autorky překvapují svým dosud bezprostředním a přesto již velmi osobitým stylem, stírají hranici mezi dětstvím a dospělostí, a jaksi mimoděk staví most, po kterém se můžeme vydat kamkoli. Tak proč nevyrazit třeba na cestu za lepší angličtinou? Pojďte s námi, a vezměte sebou i vaše děti. Bude se jim to líbit.

Hry s jednou sadou kartiček:

I s jedinou sadou kartiček je možné hrát pěkné hry. Tři příklady:

What's missing? (Co chybí?)

Tato hra je pro jazykovou výuku ideální, protože se děti snaží zapamatovat si v každém kole co nejvíc slov a především jejich výslovnost.

Pravidla:

Rozložte na stůl 10 obrázků. Pojmenujte je s dětmi nahlas v cizím jazyce. Pak tyto kartičky seberte, znovu zamíchejte, odeberte tři kartičky (děti nesmí vidět které), zbytek kartiček znovu rozložte na stůl a zeptejte se, co chybí (What's missing?) Děti v cizím jazyce pojmenují obrázky, které schází. Hráč, který jako první vyslovil chybějící slovo, dostane příslušnou kartičku. Skupinu doplníme novými kartičkami do původního počtu, znovu zamícháme... Vyhrává hráč, který má na konci hry nejvíc kartiček.

Je vhodné vybírat skupiny obrázků alespoň přibližně stejného druhu. Pokud umístíte slovo „Dog“ mezi názvy barev, lze zmizení tohoto slova zjistit příliš snadno.

Klíčové je obrázky ODEBÍRAT. Nikdy nehrajte hru způsobem „Co přibylo?“ Hráči by nebyli motivováni ZAPAMATOVAT SI VŠECHNA SLOVA A JEJICH VÝSLOVNOST.

 

Charades (šarády)

Hru Charades (nebo také charade) hrají v Anglii často o Vánocích a na Silvestra. Tato hra se hodí více pro starší děti, jejichž slovní zásoba již stačí na jednoduchou komunikaci. 

Pravidla:

Zamíchejte balíček kartiček (je vhodné předem dohodnout a z kartiček vybrat jen určitý okruh, například podstatná jména).

Jeden z hráčů sejme první kartičku z balíčku a zcela beze slov předvádí ostatním, co je na kartičce.

Ostatní hráči kladou tomuto "herci" jednoduché uzavřené otázky, na které lze jednoznačně odpovědět YES nebo NO. Jsou tedy povoleny otázky typu: "Jsi zvíře?", "Jíš banány?", "Jsi opice?", ale není povolena žádná otevřená otázka: "Co jíš?", "Kolik máš nohou?" a podobně. Je sice velmi zábavné hrát tuto hru i v češtině, alepro účely jazykové výuky musí probíhat veškerá komunikace při této hře v cizím jazyce!

Hráč v roli herce smí odpovídat pouze YES, nebo NO. Nic víc.

Ten, kdo jako první uhodne předváděné slovo, získává bod, a spolu s ním i ten, kdo slovo předváděl.

Hráči se v předvádění střídají.

Hru mohou hráči hrát sami za sebe, nebo je možné utvořit dva (a více) týmů. Body pak získává celý tým hráče, který slovo uhodl, jiné body (například pro tým herce) se nepřidělují.

Hra má poměrně velký spád, hráči se překřikují a do hry vstupují emoce. Toto není na škodu, naopak, děti si takto vštípí cizí jazyk lépe, než celou stovkou diktátů. 

 

Where is...? (Kde je...?)

Tato hra je vhodná i pro předškoláky. Naučte děti pojmenovat obrázky na asi patnácti kartičkách a pak rozmístěte tyto kartičky na různých místech v bytě. Pak si můžete zahrát klasickou hru na detektivy. Nechte děti, aby jednotlivé kartičky postupně hledaly a přinášely. Nejprve vyhlásíte například: Where is the dog? Osvědčilo se kartičky nijak zvlášť neukrývat, naopak, pokud děti při hledání určité kartičky nacházejí i jiné kartičky, pak se zcela přirozeně snaží si je zapamatovat, aby je mohly později snáze nalézt.

Hru můžete různě zpestřit, například vyžadováním odpovědi na vaši otázku. Příklad: když dítě nalezne kartičku psa v kuchyni, zvolá The dog is in the kitchen! Fantazii se meze nekladou.

 

Hry se dvěma sadami kartiček:

Find the pair (Hledej páry, pexeso)

Se dvěma sadami „Karticky.cz for Kids“ lze díky jednotnému rubu kartiček hrát notoricky známou hru „Hledej páry“, v českých zemích více známou pod názvem "pexeso". V anglicky mluvících zemích se jí říká také Memory, Pairs matching game, a podobně. Se dvěma sadami kartiček po 640 obrázcích máte zásobu 1280 kartiček, které můžete různě kombinovat. A to je zásoba, která nikdy neomrzí.

Pravidla:

Vyberte dvojice stejných kartiček (cca 8 až 32 dvojic kartiček podle věku hráčů), zamíchejte je a rozložte na stůl rubem vzhůru. První hráč otočí dvě karty lícem vzhůru. Pro jazykovou výuku je vhodné, aby při otočení každé kartičky hráč vyslovil slovo na kartičce. Pokud jsou karty různé, otočí je hráč zase zpět rubem vzhůru a pokračuje další hráč. Pokud se hráči podařilo otočit stejné karty, vezme si je a může otočit další dvě karty. Hraje se až do vyčerpání všech karet na stole. Vyhrává ten, kdo získá nejvíce dvojic kartiček.

Hra je určena pro 2 a více hráčů

 

Old maid (Stará panna, Černý petr)

Hru u nás známou spíše jako Černý Petr si také zahrajete pouze se dvěma sadami kartiček. Pro účely jazykové výchovy se v jazykových kurzech pro děti vžila poněkud modifikovaná pravidla, která vedou k lepšímu studijnímu efektu (nutí hráče mluvit).

Pravidla:

Připravte si tolik dvojic stejných kartiček, aby na každého hráče připadly alespoň 4 dvojice (8 karet). Vyberte ještě jednu samostatnou kartu, která sehraje roli „staré panny“. Ukažte „starou pannu“ hráčům a přidejte ji do balíčku. Zamíchejte balíček a rozdejte kartičky hráčum rubem vzhůru. Všichni hráči si vezmou karty do rukou. Pokud mají v rukou dvojice stejných karet, odloží tyto dvojice stranou. Pro jazykovou výuku je vhodné, aby při odkládání kartiček hráč vyslovil slovo na kartičce. Hru začíná nejmladší z hráčů, říkejme mu hráč A. Hráč A pohlédne do svých karet a řekne „Who has got ...“ a doplní anglický výraz jedné ze svých karet (nesmí to být "stará panna"). Například: „Who has got a wall?“ (Kdo má zeď?) Ten z hráčů, který má stejnou kartu, odpoví: „I have got a wall.“ (Já mám zeď.) a hráč A si vezme jednu kartu od hráče B. Pokud se mu podařilo utvořit dvojici, odloží ji. Poté hráč B pohlédne do svých karet a vznese dotaz „Who has got a ...“ k ostatním hráčům a tak stále dokola, dokud nezůstane ve hře jediná karta ("stará panna"). Hráč, který se jako první dokázal zbavit svých karet, vyhrává. Hráč, kterému zůstala stará panna, skončil poslední.

Edukační efekt hry "stará panna" spočívá v tom, že se každý hráč, který chce ve hře uspět, zcela přirozeně snaží sledovat konverzaci a pamatovat si co nejvíc slov (a kdo je drží). Tyto informace jsou zvláště v závěru hry rozhodující.

Hra je určena pro 3 a více hráčů

Kartičky se slovíčky - e-shop

Dalibor Hrabec & Zuzana Hrabcová (c) 2005 - 2023
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz