Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 500 Kč a máte dopravu ZDARMA
  1. Úvod
  2. Chci se učit angličtinu
Chci se učit angličtinu

Článek pro všechny, kdo stále ještě uvažují nad tím, zda (a jakou) se mají učit angličtinu.

Učte se angličtinu

Ať se nám to líbí nebo ne, angličtinu musíme respektovat jako světový jazyk číslo jedna. Ovládat angličtinu je v dnešní době pokládáno za naprostou samozřejmost. Angličtinu sice nezdobí titul nejrozšířenějšího mateřského jazyka na světe (tím je čínština), ale je nesporné, že existuje mnohem více číňanů, ovládajících angličtinu, než angličanů se znalostí čínštiny.

Angličtinu kdysi rozšířili po světě britové svou koloniální expanzí. Jejich dílo pak završily počítače, které dlouhou dobu používaly výhradně angličtinu. Počítače expandovaly do celého světa a angličtinu vzaly sebou. Informatika stále používá angličtinu jako základ všech programovacích jazyků. Je to také nejrozšířenější jazyk internetu.

Jakou angličtinu se chci učit?

Rozeznáváme angličtinu britskou, australskou, kanadskou, indskou, americkou, irskou, skotskou, velšskou, jihoamerickou, ... Za původní angličtinu lze považovat samozřejmě britskou angličtinu, která má proto ke všem ostatním dialektům nejblíže. Všechny dialekty angličtiny z britské angličtiny vychází.

Britská angličtina

Britskou angličtinou mluví cca 60 milionů lidí ve Velké Británii. Připočíst musíme také velice podobnou irskou angličtinu, dále australskou, novozélandskou, do jisté míry i kanadskou angličtinu, atd..., zkrátka angličtinu všech členů Commonwealthu, volného uskupení států, v jehož čele stojí britská koruna. Tyto bývalé britské kolonie a domínie jsou stále pod vlivem britské angličtiny. Například v Indii, (více než miliarda obyvatel!!!), kde angličtina není mateřským jazykem, se běžně hovoří pidžinem, tedy zjednodušenou britskou angličtinou.

Americká angličtina

Bývalé vzbouřenecké kolonie v severní americe ustanovily angličtinu (ve hře byla i němčina) jako svůj úřední jazyk. Záplavy přistěhovalců se angličtinu naučily po svém a mírně ji deformovaly do svébytné formy, kterou dnes známe jako americkou angličtinu. Významných rozdílů rozhodně není tolik, aby si člověk, ovládající britskou angličtinu, v Americe nebo kdekoli jinde bez problémů nepopovídal. Naopak! Naučte se britskou angličtinu a jeďte do Ameriky. Mnoha američanům britský přízvuk imponuje.

Jakou angličtinu používáme v našich produktech?

Používáme britskou angličtinu. Také většina škol v Česku i v Evropě vyučuje britskou angličtinu. V Česku používané učebnice (Headway, New English File, Project, Matrix, Angličtina pro jazykové školy) se věnují britské angličtině. Také nejrozšířenější (a vyžadované) zkoušky a certifikáty (u nás nejčastě Camridgeské) jsou z britské angličtiny.

Jak se mám angličtinu učit?

Ideální je angličtinu zažít v reálném životě, třeba na půlročním studijním pobytu v Londýně. Není to pro každého. Kdo chce nebo musí zůstat doma, sáhne po jiných účinných metodách výuky. Lidstvo už v jazykové výchově vyzkoušelo (mnohokrát) naprosto všechno. Některé metody fungují. Jiné jsou jen vyhazováním peněz a především ztrátou času a motivace. Chcete vědět víc? Přečtěte si např. tento článek o jedné z efektivních metod výuky cizích jazyků.

 

Kartičky se slovíčky - e-shop

Dalibor Hrabec & Zuzana Hrabcová (c) 2005 - 2023
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz